John Doe

If you want to make your dreams come true, the first thing you have to do is wake up.

Mary Taylor

You can have anything you want if you are willing to give up everything you have.

Regional Championship: Umbria begins with Trentino – Football Supremacy

Posted by

Massimo Rossini U19, Piero Frontani U17, Danilo Fellini U15 and Vania Beverini girls on the field in Piedmont in the 59th edition of the Regional Championship. Friday we start with Trentino, Saturday Calabria, Sunday the fifth

Thursday, April 20, 2023

Embark on an adventure in Umbria in the Regions Championship with the Juniors, Allevi and Giovannissimi men’s and women’s 11-a-side football teams. Everything is ready for the 59th edition, which will start on Friday 21 April in Piedmont with a challenge to Trentino-Alto Adige.
Calabria will be the opponents on Saturday, and it is the third and final day of the elimination stage against Veneto on Sunday.

Below is a list of all squads and match schedule.

Less than 15 years old
Football Academy Terni: Paolo Bertoldo, Mattia Carletti, Alex Mancini
CAMPITELLO Lorenzo Cera
Canara, Riccardo Liotti, and Christian Borzi
Castel del Piano 1966 Gianmarco Tempesta
Castiglione del Lago by Daniele Galeotti
Junior San Sisto Christian Galletti
Samuel Marcucci Fountains
Mantegnana Montemalpe Simone Marioccini
ORVIETANA CALCIO SRL Tiberio Bruti
Orvieto Giovanni Micheli
Pontifalici, Jacopo Diarena, Eduardo Fioretti
S. SABINA Luca Antognarelli, Tommaso Lepri, Edoardo Gloti
Sporting Club Triestina Jeremiah Ubalde
Terni Football Club Cristiano Virgilio

Selector: Danilo Fellini
Accompanying Executive Officer: Massimo Vanali
Artistic collaborator: Marco Belliccia
Doctor: Roberto Neli
Massager: Andrea Sargenti
Goalkeeper coach: Marco Fioroni

Under 17 years old
Gubbio the athlete, Jewell Berrettini and Leonardo Gatti
Bastia 1924 Duff Mangengo Kang
Campitello Leonardo DeSantis
Canara Jacopo Paciotti, Tommaso Malaysia
Castel del Piano 1966 Francesco Passeri, Andrea Rossini
Castiglione del Lago, Ruben Galastroni, Giulio Moretti, Matteo Versiglione
Fulgenium by Gian Domenico Panaro
NARNESE FOOTBALL Gian Marco Falcoco, Ettore Marchetti
Olympiatheros S. Valentino, Alessandro Palombi
ORVIETANA CALCIO SRL Jacopo Formiconi
PONTEVECCHIO SRL Thomas Monacchi
Sabina Giovanni Bardani
Sporting Club Triestina Bernardo Pucci
Terni Football Club Federico Annibale

READ  Field hockey, Serie A1: Cgr Bonomi wins in Sardinia and keeps ‘torch’ alive

Selector: Piero Frontani
Accompanying Executive Officer: Fausto Scotia
Artistic collaborator: Michele Francello
Dr: Annalisa Etro
Massager: Roberto Rossi
Goalkeeper coach: Adriano Migliosi
Collaborator: Ornelio Ascani

Under 19 years old
Angelana 1930 Gianluca Buini
Branch 1969 Christian Lilly
Campitello Tommaso Bernardini
Castiglione del Lago, Williams-Osakwe, Salvatore Russo
CLITUNNO David Sabatini
C4 ASD Samuel Zechela
Elira Football Fabrizio Mattei
FOLIGNO SOCCER SSDARL Tommaso Piermarini
Blade Football Michel Ferry
Narnes Football Francesco Brevi
Nestor Football Diego Ballotta
Olympiatheros San Valentino Francesco Fabbri, Samuel Poggi
Pontifalicipi Giacomo Dolcini
San Sisto Eduardo Sirchi
Spoleto Manuel Leon
Terni Football Club, Filippo Pucci
VIVIALTOTEVERESANSEPOLCRO Marco del Siena, Michele Mariotti

Selected: Massimo Rossini
Executive Accompaniment: Sergio Lupine
Artistic collaborator: Danilo Fellini
Doctor: Roberto Neli
MASSAGER: Cristiano Conforto
Goalkeeper coach: Marco Fioroni

feminine
Spoleto duck Sarah Olmi
NESTOR FOOTBALL Erica Giumetti
Orvieto FC Ilke Nellie Dick Brandsma, Elena Libera
PERUGIA CALCIO SRL Federica Annibaldi, Adele Bortolato, Caterina Bovini, Arianna Cappelletti, Silvia Ciferri, Aleksandra Gwiazdowska, Noemi Paolini, Maila Pierotti, Giulia Piselli, Chiara Riccardini, Ilenia Serluca, Alice Venturini
VIVIALTOTEVERESANSEPOLCRO Greta Fabbri, Chiara Michiante
Women Gualdo Soccer Beatrice Michianti and Simona Tognoloni

Selected: Vanya Beverini
Responsible Director: Valentina Rossini
Executive Companion: Fabio Bartolini
Dr: Annalisa Etro
Athletic trainer: Laura Bartucci
Masseur: Angelo Giuffrida
Collaborator: Roberto Ciornella

Contest schedule

Group E.

Day 1: Friday 21st April
Trento – Umbria Stadium – Corotti – Domodossola (VB)

Day Two: Saturday 22nd April
Umbria – Calabria – Galle – Baveno (VB)

Day 3: Sunday 23 April
UMBRIA – Stadio Veneto_ “Curotti” – Domodossola (VB)

Quarter-finals: Tuesday 25 April

READ  18,000 fake football kits in Naples – Campania seized by Gdf

Semi-finals: Wednesday 26 April

Finals: Thursday, April 27

Competition times: under 15 at 9.30; under 17 at 11.00; under 19s at 2.30pm; Female at 16.30.

HOW TO FOLLOW THE ACTION – For the first time in the history of the National Amateur League’s most prestigious competition, all 142 games will be broadcast live. Thanks to technology partner Pixellot and media partnership with Ideaweb newspaper. The reference hub will be the National Amateur League’s youtube profile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *