John Doe

If you want to make your dreams come true, the first thing you have to do is wake up.

Mary Taylor

You can have anything you want if you are willing to give up everything you have.

Youth Football: Regional Championships at the Midpoint – Guide

Posted by

The first round of the three regional groups, from Under-17 to Under-15, which Chizola leads, ended with just one defeat in 39 matches in the three categories. In 2007, Cuneo (scored against Carmagnola) and Salles (success for the English in the derby against Fossano) finished the first leg with a win, while Garino edged past Centalo. In 2008, Bedona and Cuneo did not go beyond a draw against Borgaro and Rivaroles, and Centalo narrowly won over Nichelino (photo by Asdje Centalo), Fussano’s pirate in Cerasco. Cuneo’s excellent moment in the Under-15 team continues: Booker Saviglianese allows the red and white team to break out of the hot spot in the classification thanks to 10 points gained in the last four days. An important success outside the Centalo Stadium in Nichelino, Bosca scares the battleship Cezola, but has to surrender in the final against Vinovici, who equalized the score thanks to two penalty kicks and completed the overtake in stoppage time. In the under-14 category, Pinerolo won the big match against Cizzola, joined by Bedona in second place. Amazing 3-3 between Centalo and Cuneo.

Under 17, Group D – Day 13 results

Salles-Fussano 2-0 (Gatineau Riviera)

Carmagnola Cuneo 1905 Olmo 1-8 (Marenco, Sijaudo, Giordano, Guibaudo, Aloretti, Rota, 2 Emi – C; Popova penalty – CA)

Centalo-Garino 1-1 (Zabina – C; Bertuzzi – G)

Caraglio Chirachis has been postponed

Villafranca-Monrigalli 2-3 (Forgia penalty, Roncone – own goal, own goal, Lecca – right)

Pinerolo-Savilianese 5-0 (Ferrazza, Adornito, Diglio, Valinotto, Busico)

Chizola Bra 5-0 (Troia, Lazaro, Sarkis, Heinzen Manduka, Chiesa)

classification: Cizzola 39, Pinerolo 29, Fussano 26, Bra 23, Chiracesi 22, Cuneo 21, Caraglio 20, Salles 19, Centalo, Villafranca 14, Savigliani 13, Monrigalli 9, Garino 8, Carmagnola 0.

READ  Football c, results, standings and next round 13th today

Under 16, Group C – Day 13 results

Bra-Vigone 5-3 (2 La Mastra, 2 Marotta, Bonino – B, 3 Giannone – V)

Rivaroles-Cuneo 19o5 Olmo 1-1 (penalty Zoko – R; Marconi – C)

Chirashisi-Fusano 1-2 (Rebeco – C, Robaldo, Entori – F)

Centalo-Nicilino Hesperia 2-1 (penalty Surace, Beltrando – C, Forte – N)

Saluzzo-Garino 4-2 (2 Bonanci, Franco, Fontanella – S; Spoto, Costantinescu from penalty – away)

Cizzola-Pinerolo 2-0 (Heinzen Manduca, Scarangella)

Bedona-Borgaro 2-2 (Beirotti, Cronje – B, Serini, Alberto – B)

classification: Cizzola 36, ​​Fussano 30, Bedona 24, Bra, Pinerolo, Cuneo 1905, Olmo 23, Saluzzo, Centalo 19, Nicellino Hesperia 18, Ceracessi 15, Borgaro 13, Figone 11, Rivaroles 5, Garino 1.

Under 15, Group C – Day 13 results

Fossano Bedona 3-0 (Lovera, Carnival, Chiaramello)

Morvila-Pinerolo 3-9 (Trombuto, Ciumino, Botez penalty – M; 3 Bruna, 2 Broza, 2 Borasi, Moresco, Pau – P)

Monrigalli-Candiolo 2-2 (Amato, Negro – D; Shahid, Koza – C)

Cherachis-Komiana has been postponed

Busca-Cizzola 2-3 (Boglioni, Toure – B, Papa – penalty, Cozzola – penalty, Brosa – C)

Cuneo 1905 Olmo Saviglianesi 4-0 (Barbero, 2 Dalmasso, Gazzola)

Nicellino Hesperia-Giovannel Centalo 1-3 (Vares – N; Olivero, Beltramo, Milan – C)

classification: Cizzola 39, Busca 30, Cumiana, Pinerolo 23, Fussano 21, Ceracesi 19, Centalo, Cuneo 17, Nicellino Hesperia 16, Morvila 14, Saviglianese 10, Candiolo, Bedona 9, Monrigalli 6.

Under 14 Regional, Group D – Day 6 results

Vale Faretta-Morevilla 0-3 (3 casitas)

Savigliani-Bra 2-0 (2 Village)

Pinerolo-Cizzola 2-1 (2 Margaria – R; Piston – C)

Carmagnola-Monregalli 1-0 (Serrator)

Busca-Biosasco 2-3 (2 Camara – B; penalty kick De Vecchi, Baldoncini, Paganini – A)

READ  Football: Lega Pro lands in the world of NFT – Football

Centalo Cuneo 1905 Olmo 3-3 (2 Donacci, Gasparo – CN; penalty Greco, Stopa, Demag – C)

Comiana-Bedona 0-4 (Ferrero, Cavalera L, penalty kick Martini, Ditta)

classification: Pinerolo 16, Bedona, Cizzola, Morvilla 13, Saviglianese 12, Centalo 11, Cuneo 10, Bra 9, Carmagnola 7, Valle Varetta 6, Busca 4, Monrigalli, Biosasco 3, Cumiana 1.

Below 17 counties, Group A – Day 12 results

USA 2000-Pro Dronero 3-1

The Busca-San Benigno match has been postponed

Bedona-Auxillium Cuneo 1-1

Saluzo Buffs 8-0

classification: Busca, Saluzzo 27, Bedona 25, USA 2000 17, Buffs 11, Pro Dronero 10, Auxillium Cuneo 8, Revelo 7, San Benigno 4.

Below 17 counties, Group B – Day 12 results

Marin Sommareves, n.d

CB Sport Caramagna – Sommariva Perno 0-7

Penarzul – Atletico Raconje ​​0-1

Youth Ginola-Roritizi 0-1

classificationSanto Stefanesi 27, Sommareva-Perno 26, Atletico Racconigi 20, Roritiese 18, Marin 17, Giovanni Ginola, Pinarzol 12, Sommarives 6, CB Sport Caramagna 0.

Under 16 years, Group A – Day 12 results

Inferno Muratsu 13-1

San Benino-Viafallito 1-1

MG Centalo Caraglio 0-9

Villafranca Valle Po 0-7

Morvila-Bosca 1-4

Bovis-Valley Faretta 5-1

classification: Valle Po 31, Busca 30, BOV 29, Infernoto 28, Caraglio 25, Villavalito 20, Morvila 14, San Benigno 12, Valle Varetta 7, Morazzo 5, Villafranca 3, MG Centalo 1.

Under 16 Regional, Group B – Day 12 results

Orange Cervere-Sant’Albano has been postponed

Santostefani-Monrigalli 0-8

Savigliani-Dogliani 4-0

Skarnaveje Azzurra 5-3

Calcio Alba Rueiro Penarzul Zone 3-1

Bandito Sportgente-Somareva Perno on Monday

classification: Saviglianese 32, Sant’Albano 27, Orange Server, Scarnaveggi 23, Monrigalli 19, Calcio Alba Roero 17, Bandetto Sportgente 16, Azzurra 14, Dogliani, Santo Stefanese 8, Sommariva Perno 7, Pinarzole 4.

READ  Women's hockey travels to Duluth

Fewer than 15 counties, Group A – Day 12 results

Young Ginola-Boves 0-3

Pro Dronero-Caro Magliano Albi 0-4

Caraglio Valley Bow has been postponed

Cuneo Aid Square 2-3

Polisportiva Olmenci-Garicio 2-3

Saluzo Bisalta 2-1

classification: Saluzzo 36, Caraglio 27, Boff 23, Bissalta 22, Auxillium Cuneo 19, Valle Po 17, Polisportiva Olmensi, Piazza 15, Garicio 14, Caro Magliano Albi 13, Giovanelli Ginola 3, Pro Dronero -1.

Under 15 Regional, Group B – Day 12 results

St. Albano Marin 0-6

CB Sport Caramagna-Bra 0-4

Raku 86 – Langa Calcio 2-2

Bandito Sportgente-Cortemilia 1-6

Salles-Calcio Alba Roero 2-0

Albez-Roritizi on Monday

classification: Roritis, Calcio Alba Roero, Bra 28, Salles 26, Marin 21, Bandito Sportgente 17, Cortemilia, Raco ’86 15, Langa Calcio 9, CB Sport Caramagna 7, Sant’Albano 6, Albesi 5.

Fewer than 14 counties, Group A – Day 6 results

Atletico Racconigi – Sommariva Perno 1-0

Langa Calcio Chirashisi 0-4

Montatesi Bandito Sportgente 1-3

Salis Benes 5-0

classification: Chiracesi 15, Salles 13, Bandito Sportgente 11, Sommareves 10, Atletico Racconigi 7, Sommareva Perno 6, Pennesi 4, Montatesi 3, Langa Calcio 0.

Under 14 Regional, Group B – Day 6 results

As for Brenta Siva Karaliu 1-2

Saluzzo-San Benigno has been postponed

Bovis-Pisalta 0-2

St. Albano Valley Bow 1-7

classification: Fossano, San Benigno 15, Valle Po, Pisalta, Sant’Albano 9, Saluzzo 6, Caraglio 4, Boves 1, Brenta Civa 0.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *